Site Overlay

Transport morski oznacza przewożenie ludzi i sprzętów, takich jak samochody, drogą morską. Bliżej brzegu mogą poruszać się łodzie, z których rybacy łowią ryby, a inne osoby spędzają wolny czas. Lepiej przygotowane na dalsze trasy są jachty, którymi trzeba umieć kierować i znać się na przewidywaniu zmian pogodowych.

W niektórych rejonach świata spędzanie wakacji nad wodą i wyruszanie w niedalekie podróże morskie jest tak powszechnym zjawiskiem, jak u nas zwiedzanie w czasie wolnym zabytków. Natomiast statki pasażerskie mogą już służyć do przewożenia nawet kilku tysięcy osób. W czasie podróży odbywa się na nich normalne życie. Można udać się do restauracji, pooglądać telewizję czy skorzystać z Internetu.

Wydaje się, że taki sposób podróżowania jest bardzo bezpieczny, ponieważ rzadko słyszy się o wypadkach statków pasażerskich. Trzeba jedynie uważać na to, w jakie rejony się zapuszczamy, ponieważ współcześnie również dochodzi do ataków piratów, uprowadzeń załogi czy pasażerów. Jednak należy pamiętać, że duże firmy przewozowe wybierają bardziej bezpieczne i znane trasy, na których raczej nie dochodzi do tego typu zdarzeń. Drogą morską przewożony jest także sprzęt wojskowy.

Do tego celu służą również podwodne statki, niewykrywane przez zwykłe radary. W telewizji można co jakiś oglądać filmy opowiadające o możliwości wybuchu jakiejś wojny z powodu zaatakowania podwodnego statku wyposażonego w broń atomową. Widać więc, że transport morski może być bardzo przydatny i jest wykorzystywany w różnych celach.