Site Overlay

Bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem zapewnia przede wszystkim stosowanie się do przepisów o ruchu drogowym. Badania statystyczne dowodzą bowiem, że najczęstszą przyczyną wypadków jest szybka, brawurowa jazda, a zwłaszcza zbyt ostre wchodzenie w zakręty. W miastach dodatkowo pojawia się problem nie reagowania przez kierowców na zmiany świateł, albo zbyt szybkie ruszanie z miejsca, co może doprowadzić do kolizji z innymi pojazdami lub potrąceń pieszych.

Warto więc także zwrócić uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami i uważać zwłaszcza wtedy, kiedy przed nami jedzie samochód oznaczony jako nauka jazdy lub ciężarówka z przyczepą, w której są przewożone jakieś przedmioty i brać pod uwagę fakt, że mogą one nie być dobrze zabezpieczone i w razie ostrego hamowania zaczną wypadać na drogę.

Trzeba również dbać o to, żeby ogólny stan techniczny samochodu był dobry i udawać się do fachowca ze wszelkimi usterkami, zwłaszcza jeżeli dotyczą one świateł czy hamulców. Oczywiście nie wolno wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Zabronione jest korzystanie z telefonów komórkowych w czasie jazdy, a wszyscy pasażerowie powinni pamiętać o zapinaniu pasów. Dzieci do określonego wieku nie powinny siadać na przednim siedzeniu, a najmłodsze pociechy powinny być przewożone w fotelikach.

Zachowywanie tych wszystkich zasad w czasie jazdy jest bardzo ważne i potrzebne do tego, żeby można było bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu, bez większych problemów i stresów.