Site Overlay

Od wielu lat zwraca się uwagę na kwestię bezpieczeństwa pieszych, którzy są użytkownikami dróg. W miastach piesi zwykle poruszają się po chodnikach, gdzie raczej są bezpieczni i muszą uważać jedynie w czasie przechodzenia przez ulicę.

Większy problem pojawia się na terenach wiejskich. Wciąż zdarzają się takie miejscowości, w których osoby mieszkają w większej odległości od przystanków autobusowych i muszą dochodzić do swoich domów poboczami dróg, które nie są oświetlone. Często dochodzi do sytuacji, że także dzieci w okresie szkolnym wracają wieczorami do domu i odczuwają stres z powodu tego, że mogą ulec jakiemuś wypadkowi. Dlatego przez kilka lat wskazywano na potrzebę zakładania na siebie jakichś elementów odblaskowych na ramię, czy nawet kupowania specjalnych kamizelek albo zabierania ze sobą latarki. Wszystko to miało pomagać w tym, żeby piesi byli bardziej widoczni dla kierowców.

Od pewnego czasu noszenie odblasków przez pieszych jest prawnie nakazane w przypadku osób, które poruszają się poboczami dróg po zapadnięciu zmroku. Za brak elementu odblaskowego można nawet zapłacić mandat lub zostać pouczonym przez policjantów. Wydaje się, że to bardzo potrzebny i wręcz niezbędny wymóg, który wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Dodatkowo mobilizująco dla osób, które mogłyby zapominać o zabraniu ze sobą odblasku działa fakt, że w przypadku kontroli policjantów można nawet dostać mandat, a przynajmniej nabawić się wstydu.